Yeni nesil şirketlerin kurumsallaşması sürecinde belli aşamalar mevcuttur. Gerekli aşamalar gerçekleştirilip, sağlam adımların atılması ile kurumsallaşma süreci başarılı şekilde yerine getirilmektedir.

 

 

Kurumsallaşma kararının alınma süreci, kurulan şirketlerin zamanla büyüyerek her işe yetişememesinden kaynaklanmaktadır. İlk zamanlar az kişi ile çok işler yapmak mümkün iken işlerin büyümesi ile bu durum zorlaşmaya başlamaktadır. Durumun farkına varan işletme kurucuları bir karar alarak kurumsallaşma sürecine girerler. Alınan bu karar ile birlikte yerine getirilmesi gereken ve kurulması gereken bir sistem ortaya çıkmaktadır. Kurulan bu sistem sayesinde kişilere bağlı kalınmadan, sistem sayesinde şirketler çalışmaları aksamadan devam edecektir.

 

Aşama Aşama Şirketlerin Kurumsallaşması

 

 

Yeni nesil şirketlerin kurumsallaşması sürecindeki önemli adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Sistem oluşturun: Küçük işletmelerde faaliyetlerin yürütülebilmesi belli bir kişiye bağlıdır. O kişiyi oradan çıkardığınız zaman tüm sistem bozulmaktadır. Kurumsal şirketlerde bu duruma tahammül yoktur, düzenli bir sistem kurulmasında yarar vardır. Bu sayede yönetici ve çalışanlardan önemli birimlerde görev yapan bir kişinin eksikliğini sistem tamamlayacaktır. 
    Şirketlerin Kurumsallaşması
  2. Kişilere bağımlı olmayın: Kurulan sistem sayesinde kişilere olan bağımlılık azalacaktır. Bir kişinin görevinden ayrılması sonrası yerine gelecek yedek kişi hazır bir sistem olduğundan zorlanmayacaktır. Sistem o kişiyi otomatik olarak yeni görevine ısındıracaktır. Bu sayede kişilere bağımlı olmadan şirketin işleyişi devam edecektir.
  3. Yeniliğe açık olun: Küçük işletmeler yeni atılımlar yapmaktan, yeni pazarlara açılmaktan çekinirler. Ellerinde ki pazar payını korumakla yetinmek isterler. Bu durum zamanla büyük şirketlerin gerisinde kalmayı ve sonunda yok olmayı getirir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yeni ve büyük pazarlara açılmak büyük önem arz etmektedir. AR-GE çalışmalarına önem vererek yeni atılımlar yapılması gerekmektedir.
    Şirketlerin Kurumsallaşması
  4. Çalışanlarla fikir alışverişi yapın: Çalışan kişilerin şirketi ve çalıştığı ortamı benimsemesi başarı açısından önemli bir konudur. Şirketi benimseyen, kendi şirketi olarak gören kişiler başarılı olmak için daha özverili çalışırlar. Bu bağlılığı sağlamak için şirket içi alınacak kararlarda çalışanların fikrinin alınması güzel bir davranış olacaktır. Yapılacak faaliyetlere onları da dahil ederek şirketi şahsileştirmeleri sağlanacaktır.
  5. Kurum kültürü oluşturun: Kurumsallaşma şirketin her birimine, her davranışına etki etmekte ve belirleyici unsur olmaktadır. Şirketin işleyiş tarzı, müşteriye yaklaşım, çalışanlara adaletli dağıtım yapma gibi her konuda pozitif enerji hissedilmelidir. Bu sayede şirkete olan inanç ve güven artacaktır.

 


Yeni nesil şirketlerin kurumsallaşması için anlatılan bu ilkelere dikkat edildiği takdirde başarı kendiliğinden gelecektir. Kurumsallık ifadesi etkinliklerin A dan Z ye nitelikli yürütülmesini içermektedir. Bu noktada şirket içinde ve dışında markanızı en iyi şekilde tanıtmak amacıyla düzenleyeceğiniz lansman çalışmaları, kurumsal organizasyonlar ve her türlü etkinlikleriniz için profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Siz de başarılı kurumsal etkinlikler için FA Organizasyon ile irtibata geçebilirsiniz!

Detaylı bilgi için hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr