Aile şirketlerinin kurumsallaşma adımları zor bir karar süreci tamamlandıktan sonra sona ermektedir. Aile şirketleri küçük birer işletme olarak açılmakta ve zamanla işlerin yolunda gitmesiyle büyümektedirler. Bu büyüme sürecine ayak uyduramayan çoğu firma maalesef yok olup gitmektedir. Yok olma tehlikesini atlatan şirketler ise büyük firma olma yolunda aşama kaydetmektedirler.  
  Aile şirketlerinde kurucu kişi patrondur. Patron ne derse o olmalıdır ve onun olmadığı zamanlarda inisiyatif kullanılarak karar alınmamalı düşüncesi hakimdir. Bu düşünce tarzı şirketi maalesef kötü senaryolara götürmektedir. Belli bir aşamadan sonra patron her işe yetişememektedir. İlk kurucunun emekliye ayrılıp, yönetimin genç nesile geçmesiyle de olaylar patlak vermeye başlamaktadır. Bahsedilen bu süreçleri yaşamak istemeyen ve profesyonel düşünen şirketler kurumsallaşma kararı almaktadırlar. İşte bu aşamada aile şirketlerinin kurumsallaşma adımları ortaya çıkmaktadır.  
 

Aile Şirketlerinin Kurumsallaşma Aşamaları

Aile şirketlerinin kurumsallaşma süreci için önem vermesi gereken ve planlaması gereken aşamalar şunlardır:
  1. Yönetim kurulunu belirleyin: Yönetim kurulunda alanlarında uzman kişilere yer verilmelidir. Aile şirketlerinde yapılan en büyük hata “uzman ama yabancı olduğu için güvenilir değil” düşüncesidir. Alanlarında başaralı olmalarına rağmen, aileden olmayan kişilere yönetimde yer vermemek şirketin menfaatlerine ters düşmektedir.
  2. Departmanları ve görevlerini belirleyin: Kurumsal firmaların en büyük özelliği görev dağılımını adaletli şekilde yapabilmeleridir. Kurumsallaşma aşamasında olan aile şirketleri de bu noktaya büyük önem vermelidir.
  3. Kurum kültürünü belirleyin: Şirketin amacını belirlemekle birlikte çalışanların ve yönetimin hangi konulara dikkat edeceklerinin sınırları çizilmelidir.
  4. Kurum kültürünü çalışanlara iletin: Belirlenen kurum kültürü çalışanlara iletilmeli ve şirket misyonuna uygun kişilerle çalışmaya özen gösterilmelidir.
 
 
  1. Şirket çalışanlarını iş sürecine dahil edin: Şirket çalışanlarının, çalışma ortamlarını benimsemeleri performans açısından önemlidir. Bu nedenle alınacak kararlarda çalışanların fikirleri sorularak şirketi benimsemeleri sağlanmalıdır. Aile şirketlerinde kurumsallaşma eğitimi ile işin her aşamasında yetkin bir personel gücüne sahip olmanız mümkün olacaktır.
  2. Güvenilir ve pozitif bir ortam sağlayın: Müşteri memnuniyeti, çalışan huzuru ve iş ortaklarının güveni için iletişim kanallarında pozitif olmak etkili bir yöntemdir. Web sitesi paylaşımları, telefon görüşmeleri veya şirket içi selamlaşmalar daima pozitif yönlü olmalıdır.
  3. Şirket adını sembolize edin: Aile şirketlerinin kurumsallaşma adımları atılırken marka değerleri için logo ve slogan büyük önem taşımaktadır. Logo şirketin dışarıda ki yüzü ve imajıdır. İnsanların aklında olumlu izler bırakan logo ve slogan çalışması yapılmalıdır.
 
FA Organizasyon, referans çalışmalarıyla İstanbul organizasyon firmaları arasında en iyi aile şirketi olarak yerini almıştır. Çalışmalarındaki başarı ve kalitenin sırrı, ailecek çıktıkları bu yolda samimiyetlerini işlerine kurumsal bir havada yansıtmaları olmuştur. Siz de kurumsal organizasyonlar, bayi toplantıları ve kokteyl etkinliklerinize yönelik profesyonel çalışmalar arzu ediyorsanız FA Organizasyon ile irtibata geçebilirsiniz! Hemen arayın ► +90 212 212 11 66 Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr