Şirket nasıl kurulur? sorusunun cevabını bulmak için ön hazırlığın iyi yapılması şarttır. Başarılı şirket kurmak için yola çıkanların izlemesi gereken birçok adım vardır. Sırası ile başarı basamakları çıkıldığında zirveye ulaşmak mümkündür.

 

Kendi işletmenizi kurmak istiyor, ancak doğru bilgilere sahip olamıyor musunuz? Günümüzde işletme kurmak aslında basitleşmiş bir işlemdir. Gelişen teknoloji sayesinde gereken tüm işlemleri kısa sürede halledebiliyorsunuz. Başarılı bir işletme kurmak için bilmeniz gerekenler nelerdir?

 

Adım Adım Şirket Nasıl Kurulur?

1 – Fikrinizi Somut Bir Hale Getirin

“Şirket nasıl kurulur” diye düşüyorsanız elbet ki aklınızda ufak tefek fikirler vardır.  Kendi uzmanlık alanınızda işletme kurabilir ya da popüler olan yeni girişimlere adım atabilirsiniz. Bu konuda önemli olan, yapmaya hazırlandığınız işi sevmek olacaktır. Aklınıza yatan iş fikirlerini belirledikten sonra derin bir piyasa araştırması yapmalısınız. Seçtiğiniz alanda açılmış firmaları incelemeli ve kazançlarını değerlendirmelisiniz. Arz talep üzerine ilerlemeniz anlık olarak gelişmenize büyük katkı sağlayacaktır. Kurmak istediğiniz işletmenin daha önceden bayilik verebilecek bir versiyonu varsa mutlaka başvuruda bulunmalısınız. Bayilik alarak büyük bir yükten kurtulmuş olabilirsiniz.

 

2 – İşlerinizi Planlı Yürütmelisiniz

Size uygun, piyasada en çok istenen işi buldunuz. Şimdi sıra bu işi planlamak. İşletme kurmadan önce kendinize birkaç soru sormalısınız. Bu sorulara verdiğiniz cevaplara göre her şey şekillenecek.

  • Kuracağım şirket hangi amaca hizmet edecek?
  • Hedefimde bulunan müşteriler kim?
  • Kısa süre, orta süre ve uzun süreli hedeflerim neler?
  • Bu iş için ne kadarlık bir sermayeye ihtiyacım var?

Bu soruların doğru cevaplarını bulduğunuzda iş ile ilgili taşlar yerine oturacaktır.

 

3 – Sermaye Edinmeye Çalışın

“Şirket nasıl kurulur” sorusuna cevap arayanlar için sermaye oldukça önemlidir. Sermayeniz yoksa KOSGEB gibi kuruluşlar ile iletişime geçerek giriş seviyesi için yeterli maddi desteği alabilirsiniz. KOSGEB’den alınacak sermayenin belirli bir kısmı hibe olarak verilir yani geri ödemesizdir.

 

4 – İşlerin Bir de Hukuki Düzeyi Var

Firmanız hakkında fikir edindiniz ve kurmak istediğiniz konu belirli. Belgeleri sağlamadan önce birkaç karar daha vermeniz gerekiyor. İşiniz; anonim şirket mi, limited şirket mi yoksa şahıs şirketi mi olacak? Her kuruluşun kendine özel şartları ve avantajları vardır. Yeni bir iş kuracağınız zaman hangisinin size uygun olduğuna karar vermelisiniz. Özellikle e-fatura gibi sistemler sayesinde fatura oluşum masraflarından büyük ölçüde kurtulabilirsiniz.

 

5 – Tüm Personelin SGK Girişleri Yapılmalıdır

Firmanızı kurmadan önce tüm olasılıklara karşı sigortalatmalısınız. Hırsızlık, deprem, sel, yangın gibi felaketlerden etkilenmemek için sigorta yaptırmanız şart. Sigortasız bir iş yerinde bu durumlar meydana gelirse maalesef kayıplar büyük olur.

 

Firmanızda çalışanlarınızın da sigortalarını yaptırmanız gerekiyor. Sigortasız işçi çalıştırmak mevzuat açısından ve insani haklar açısından da uygun değildir. Kişilerin hakları korunmalıdır, olası kaza durumlarında onları mağdur duruma düşürmemelisiniz.

 

6 – Ortaklarınıza Karar Verin

Tek başınıza bir iş kurmak zordur, imkânsız değil sadece zordur. Başarılı bir iş kurmak için ortaklık sisteminden yararlanabilirsiniz. Firmanıza yatırım yapabilecek, değer katabilecek kişiler ile çalışarak firma kurarak hızlı bir ivme kazanabilirsiniz. Ancak bu konuda ilerlerken gereken sözleşmeleri yapmayı da unutmayın. Uzun vadede istemediğiniz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

 

7 – İşe Personel Alın

Firmanız hızlı şekilde çalışmalarına başlasın istiyorsanız personel alımı da yapmalısınız. İşinde profesyonel personelleri tercih ederek işinizi hızlı bir artışa sürükleyebilirsiniz. Yeni kurulmuş bir iş yerinin bel kemiği personellerdir. Böylelikle “Şirket nasıl kurulur?” sorusunun cevabını doğru tekniklerle bulmuş olursunuz.

 

8 – Reklam Vermekten Kaçınmayın

İşinizi kurduktan soran reklam vermelisiniz. Reklamsız sizi kimse tanımaz. Hızlı bir gelişme istiyorsanız yapacağınız doğru reklam planlaması ile bu sonuca ulaşabilirsiniz.

 

9 – Pes Etmeden Büyümeye Devam Edin

Şirket için ilk hizmeti uzun süreler sonra gerçekleşebilir, bu süreçte sakin olmalı ve pes etmemelisiniz. İş kurmak zorlu ve risk dolu bir süreçtir. Bu sürecin neresinde pes ederseniz edin sonunuz kayıplar ile dolu olur. Pes etmeden işin gittiği noktaya kadar istikrarlı bir şekilde gitmelisiniz.

 


Siz de kurumsal organizasyonlar alanında profesyonel yardım almak istiyorsanız FA Organizasyon ile irtibata geçebilirsiniz. Etkinlik yönetimi konusunda yardım almaya ne dersiniz?

Hemen arayın ► +90 212 212 11 66

Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr