Son yılların dijital pazarlaması için en önemli araç olan e-ticaret siteleri, ürün tanıtımı ve satışı açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Ürün, marka ya da hizmet tanıtımı için bir sitenin olmazsa olmaz özellikleri vardır. Kişilerin bu siteler için kullanım devamlılığı sağlaması ancak bu özelliklerin tam olması halinde gerçekleşecektir.

 

E-ticaret siteleri için kalite ve başarılı hizmet seviyesi yakalayabilmenin birkaç adımı vardır. Bu adımlar sahip oldukları özellikler ile e-ticaret üzerinden satış yapan şirketlerin isimlerini sektörde güvenle duyurulmasını sağlayacaktır. İşte bu adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 

E-Ticaret Siteleri İçin Önce Güven

E-ticaret sanal ortamda gerçekleştirildiği için güven son derece önemlidir. Şu an güncel e-ticaret siteleri bu güveni sağlayabildikleri için bu denli büyümüşlerdir. 3D ödeme seçeneğini kullanmak ödeme konusunda güven vermektedir. Satışı yapılan ürünün şeffaf bir şekilde takibinin yapılabilmesi ve olası ürün iadesi durumunda müşterinin sıkıntı yaşamadan ücret iadesini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Ayrıca müşteri istediği zaman rahatlıkla iletişime geçmek zorundadır. Bunun için iletişim bilgilerinin bir tık yakında olması müşteriye gerekli güveni verecektir.

 

Kolay Kullanım ve Ulaşılabilirlik

E-ticaret üzerine hizmet veren siteyi 7’den 70’ her yaştan insan ziyaret etmektedir. Site kullanımı herkesin rahatlıkla başarabileceği şekilde olmalıdır. En etkilisi büyük firmaların örnek gösterileceği gibi basit ama etkili bir ana sayfadır. Ana sayfa üzerinden her şeye ulaşılması ziyaret eden her müşteriyi memnun edecektir. Amaç aranılan bilgiye rahat ulaşabilmektir.

 

Müşterinin alışverişini hızlı bir şekilde tamamlaması önemlidir. Bu doğrultuda ürün filtreleme, sınıflandırma, karşılaştırma gibi olanaklar sunmak gerekmektedir. Sonuç olarak müşterilerin alışverişten memnun kalması kemik bir kullanıcı grubu oluşmasına yardımcı olmaktadır.

 

 

E-Ticaret Siteleri İçin Reklam Çalışmaları

E-ticaret siteleri fiziksel birer mağaza olmadığından, reklamlarını sahada yapmak yerine yine sanal ortamı tercih etmektedirler. Bunların başında sosyal medya reklamları gelmektedir. Günümüzde sosyal medya insanların hayatının içinde aktif bir rol oynamaktadır. E-ticaret siteleri için reklamlar sosyal medya platformları üzerinden doğru bir yolla verildiği zaman kısa süre içerisinde çok geniş bir kitleye ulaşabilmektedir.

 

İstek Kutusu ve Sıkça Sorulanlar Listesi

Her müşteri farklı bir bakış açısı ile sitede gezinmektedir. Müşterilerin dikkatini çeken bazı eksikler veya olmasını istediği şeyler sitenin gelişimi açısından önemli olacaktır. Bu sebeple istek kutusu seçeneği oluşturmak e-ticaret siteleri için önemli bir konumda yer almaktadır.

Bazen müşterilerin akıllarında sorular oluşmaktadır ve bu soruların cevabını bulmak isterler. Bu noktada site yönetimi ile iletişime geçerler. Site yönetimi ile olan iletişimi bir noktada azaltmak gerekmektedir. Çünkü sorulan sorular genel olarak benzer niteliktedir. Her gelen soruya ayrı ayrı cevap vermektense ortak bir sıkça sorulan sorular listesi oluşturmak daha mantıklıdır. Bu seçenek çok fazla zaman tasarrufu sağlayacaktır.

 

Kapsamlı Ödeme Seçenekleri ve Kargo Hizmeti

E-ticaret siteleri bütün bankalarla ve çokça tercih edilen kaliteli şirketler ile anlaşma halinde olmalıdır. Çünkü siteden alışveriş yapacak olan müşteriler farklı bankalardan kartlara sahiptir. Ödeme konusunda ne kadar rahat ve güvenilir işlem yapılırsa müşteriler o kadar memnun kalacaktır. Kargo hususunda ise takip edilebilirlik ve hız başrolde olmaktadır. Bu hizmetler ne kadar iyi sağlanırsa memnuniyet o kadar üst düzeyde olacaktır.