Konfor alanı, diğer bir deyişle güvenli bölge; insanın kendini güvende ve mutlu hissettiği durumdur. Her zaman aynı masaya oturmak, aynı fincandan çay içmek veya aynı kalemi kullanmak şeklinde yaşadığınız durumların siz de farkına vardınız mı?

 

Konfor diye adlandırılan bu alan aslında kişiyi hapseden görünmez duvarlardır. Yeniliklere kapalı olan insanlar bu özel alanlarından çıkmak istemezler. Konfor isimli bu psikolojik alandan çıkınca stres düzeyleri artar. Bu durum iş verimliğinin düşmesine neden olur.

 

Ancak belirli düzeyde stres iş motivasyonunu artırır. Verimi yükseltir. Stres seviyesi daha da yükselirse iş verimi düşer. Öyleyse stres seviyesinin dozu iyi ayarlanmalıdır.

 

Psikolojide Konfor Alanı Fazları

1 – Konfor Alanı

Zamanla heyecanın öldüğü evredir. Her zaman aynı rutinde olduğu için güvenlidir. Ama değişime kapalıdır. Bu alanda kalma süresi uzadıkça yapılan hiçbir şey artık zevk vermez.

 

2 – Yüksek Performans Alanı

Bu alan kişinin alıştığı önceki alandan alışkanlıklarından ayrılıp stres seviyesinin gerektiği kadar yükselmesidir. Stres seviyesi yükselince bir sihir oluşur sanki. Kişiyi motive eden güdüler beslendikçe başarı oranı da artar. Başarı artınca işten alınan haz da artar. Haz duygusunu yaşayan çalışanlar bu hazdan ayrılmak istemez. Bu durumda da devamlı olarak başarı grafiğini yükseltir.

 

3 – Tehlikeli alan

Stres seviyesinin aşırı yükselmesi ile birlikte başarısız olma korkusunun yükseldiği bir alandır. Stres düzeyini ayarlayamayan işletmelerde bu alanda olan çalışan sayısı fazladır.

Yapılması gereken konfor alanı sınırlarından çıkıp yüksek performans alanında kalmayı başarmaktır.

 

 

Konfor Alanı Sınırlarından Nasıl Çıkılır?

İnsanların her zaman konfor alanı içerisinde olması gerektiği unutulmamalıdır. Ancak bu alan içerisinden lüzum görüldüğünde çıkılması gereklidir. Konfor alanında riske girmiş kişi için, durumun farkına varması sağlanmalıdır. Heyecan alanının başarıyı getiren alan olduğunu anlayan çalışan, gerektiği zaman bu tehlikeli alandan çıkmalıdır.

 

İnsanların iş ile ilgili motivasyonları farklıdır. Bazıları için maddiyat, bazıları için kariyer, bazıları için de bir gruba ait olmak motivasyon nedenidir.

 

Kişinin motivasyon kaynağını bulması sağlanmalı ve güdülenme bu kaynakla yapılmalıdır. Sonuç olarak kişi alıştığı konfor sınırlarından çıkıp heyecan alanına girmeye istekli olacaktır.

 


Kurumsal organizasyonlar eşliğinde personelinizin motivasyonunu iyileştirerek kaliteli iş performansları alabilmek için, FA Organizasyon ile irtibata geçebilirsiniz!

Hemen arayın ► +90 212 212 11 66

Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr