Kriz yönetimi; beklenmeyen durumların oluşması halinde, olumsuz gelişmelerden en az zararla kurtulabilmek için yapılan profesyonel yönetimdir. Kriz anlarında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar; şirketler için can kurtarıcı niteliğe sahiptirler.

Krizlerin oluştuğu anlarda soğukkanlı davranmak işlerin daha da çıkılmaz hale dönüşmesini önlemektedir. Şirkette problemlerin baş göstermesi, medyanın da etkisi ile katlanabilmektedir. Bu anlarda halkın güvenini kaybetmemek için önceden planların yapılmış olması gerekmektedir. Kriz anında nasıl davranılması gerektiği, neler yapılması gerektiği önceden düşünülerek planlar hazırlanmalıdır. Yaşanılan kriz esnasında olayların profesyonellikle yönetilmesi için yapılması gerekenler maddeler halinde belirlenmelidir.

 

Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır? Kriz Yönetimi Aşamaları Nelerdir?

Kaliteli bir planlama ve organizasyon ile kriz anları başarılı şekilde atlatılabilmektedir. Bu planlama yapılırken dikkat edilmesi gereken 10 altın kural vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 

 

Kriz yönetimi
Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır? Kriz Yönetimi Aşamaları

 

1- Plan Oluşturulmalıdır

kurumsal-organizasyonlar-kriz-yonetimi-kriz-yonetimi-asamalari

Kriz yönetimi anında herkesin görevi ve yapılması gerekenler önceden planlanmalıdır. Kaos ortamının oluşmaması ve işlerin kolay çözülmesi için plan oluşturulmalıdır.

 

2- Kamuoyu Paylaşımı Yapılmalıdır

kurumsal-organizasyonlar-kriz-yonetimi-kriz-yonetimi-asamalari

Krizin oluşmaya başladığı andan itibaren verilmesi gereken ilk karar durumdan halkın bilgilendirilip bilgilendirilmeyeceğinin kararının verilmesidir. Krizi ilk andan itibaren ciddiye almak, hiçbir girişimde bulunmamaktan daha iyi bir karardır.

 

3- Kilit Mesaj İçeriği Belirlenmelidir

kurumsal-organizasyonlar-kriz-yonetimi-kriz-yonetimi-asamalari

Kurumun krize yönelik tutumu ve aldığı önlemleri içeren bir konuşma metni hazırlanmalıdır. Bu metin içeriğinde basın ve halk tarafından sorulması muhtemel sorulara karşı net bilgiler bulundurulmalıdır.

 

4- Açıklama Hazırlığı Yapılmalıdır

kurumsal-organizasyonlar-kriz-yonetimi-kriz-yonetimi-asamalari

Belirlenen mesajlardan yararlanarak oluşan kriz hakkında kısa bir açıklama yapılmalıdır. Açıklamanın net ifadelerle yapılması, kafalarda soru işareti bırakmaması önemli bir noktadır.

 

5- Sözcü Belirlenmelidir

 

 

Konu hakkında açıklamalarda bulunacak bir sözcü belirlenmesi medyanın muhatap alması gereken kişiyi göstermek için gereklidir. Şirketi en iyi temsil edebilecek ve ifade edebilecek kişinin sözcü seçilmesine dikkat edilmelidir. Yapması gereken açıklamalar ve değinmesi gereken konular küçük bir not ile kendisine iletilmelidir.

 

6- İletişim Medyaları Verimli Kullanılmalıdır

kurumsal-organizasyonlar-kriz-yonetimi-kriz-yonetimi-asamalari

Sosyal medya ve kitle iletişim araçlarını etkili kullanmak kaygılara cevap vermek için son derece önemlidir. Kriz karşısında ki tutumlarınızın görsel ve işitsel mecralarda yer verilip verilmediği kontrol edilmelidir.

 

7- Kriz Yönetimi Sürecinde Çalışanlar Bilgilendirilmelidir

Kurum içinde bilgi akışının olması çalışanların yanlış bilgilere itibar etmemesini sağlamaktadır. Kurumun durumu ve alınan tedbirler çalışanlar ile paylaşılmalıdır.

 

 

8- Müşteri ve Tedarikçilerle İletişim Kurulmalıdır

kurumsal-organizasyonlar-kriz-yonetimi-kriz-yonetimi-asamalari

Şirketin içinde olduğu durumu, müşterilerinizin ve tedarikçilerinizin medyadan önce sizden duyması işlerinizi bir nebze kolaylaştıracaktır. Alınan önlemlere yönelik güncel bilgiler, onları elde tutmanızı sağlayacaktır.

 

9- Güncel Bilgi Akışı Sağlanmalıdır

kurumsal-organizasyonlar-kriz-yonetimi-kriz-yonetimi-asamalari

Geleneksel medyada ve dijital medyada çıkan söylentilerin önünü kesmek için sık sık paylaşımlar yapılmalıdır.

 

10 – Sonuçların Paylaşılması Gereklidir

Kurumun kriz yönetimi karşısında aldığı tedbirler sayesinde kaydedilen sonuçların tablolar halinde sunulması önemlidir. Bu sayede kuruma olan inanç tazelenecektir.

Kriz yönetimi
Kriz yönetimi, genel manada ciddi bir organizasyon becerisi gerektirmektedir. Her şirketin kriz yönetimi ise bulunduğu sektöre göre değişmektedir. Organizasyon şirketleri konusunda hizmet veren FA Organizasyon, işin bitimine kadar kriz yönetimi ilkeleri ile başarılı bir çalışma ortaya çıkarmaktadır. Her organizasyon; asla tekrarı olmayan ve aksilik yaşanması halinde kötü sonuçlar doğurabilen çalışmalar bütünüdür. Organizasyon çalışmaları başlı başına kriz yönetimi yaşarmışçasına başarılı bir taktikle eksiksiz bir koordine gerektirir.

 


Siz de kurumsal etkinlikleriniz, bayi toplantıları ve lansman çalışmalarınız için FA Organizasyon ile iş birliği kurabilirsiniz. Bu sayede, düzenlediğiniz etkinliklerde imajınızı en iyi şekilde yansıtacak ve güçlü bir duruş sergileyebileceksiniz!

Hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr