Kurumsal etkinlikler genellikle firmalarda markanın ya da ürünün tanıtımının yapılması, kurumsal motivasyon sağlamak ve çalışanların başarılarını kutlamak için düzenlenmektedir.

Kurumsal etkinlikler şirkete ne fayda sağlar? Çalışanların motivasyonunu arttırır, çalışanların başarıları takdir edilir ve pekiştirilir, yeni bir ürünün tanıtılması sağlanır. Şirketin misyon ve vizyonu çalışanlar tarafından pekiştirilir, çalışanların çalışma motivasyonları arttırılır. Şirket içi çalışalar arasında bağın arttırılması sağlanır ve şirket dışına firmanın tanıtılması sağlanır. Özellikle kurumsal ve belirli bir vizyona sahip olan firmalar için önemi bulunan kurumsal etkinlikler oldukça önemlidir. Kurumsal etkinlik ne fayda sağlar? Kurumsal etkinlik nasıl yapılır? Etkinlik örnekleri, etkinlik firmaları ve etkinlik mekânları nerelerdir? Sorularına verilen cevaplar özellikle firmaların personel motivasyonu ve iş verimini attırma konusunda en etkin role sahip olmasını sağlayacaktır.

Kurumsal Etkinlikler ile Çalışan Motivasyonunu Arttırın!

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-etkinlikler

Kurumsal Etkinlikler yoğun iş temposu arasında çalışanlara rahat bir nefes aldıran, moral ve motivasyonlarını arttıran aktivitelerdir. Bazen bir piknik organizasyonu bazen bir kutlama kokteyli ile çalışanların iş veriminin eğlenceli bir şekilde arttırılması sağlanır.

Şirket Etkinlikleri İstanbul gibi büyük şehirlerde en çok düzenlenen kurumsal aktivitelerdendir. İstanbul da bu etkinliklerin fazla olmasının bazı başlıca nedenleri vardır:

 • Kurumsal şirketlerin fazla olması,
 • Rekabetin yüksek olması,
 • Yurt dışından gelen firmaların birçoğuna ev sahipliği yapması,
 • Şehrin nüfus yoğunluğu ve yoruculuğu gibi nedenlerden dolayı birçok kurumsal organizasyon firmasının İstanbul’da bulunmaktadır.

Kurumsal Etkinlik Nasıl Yapılır ?

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-etkinlikler

Kurumsal etkinlik firmalar için oldukça önemli olduğundan plansız, hazırlıksız, koordinesiz bir şekilde yapılmaması gerekmektedir. Kurumsal bir etkinliğin yapılmasında izlenmesi gereken temel adımlar;

 • Etkinlik listesi yapılmalıdır
 • Etkinlik ekibi oluşturulmalı
 • Etkinlik bütçesi ayarlanmalı
 • Etkinlik tarihi ayarlanmalı
 • Etkinliğin türüne karar verilmeli
 • Etkinlik mekânı seçilmeli
 • Etkinlik teması seçilmeli
 • Etkinlikteki ikramların seçilmesi
 • Etkinlikteki müzik, eğlence ve fotoğrafçının seçilmesi
 • Ulaşım planı ve yol haritası oluşturun
 • Etkinlik davetiyelerinin düzenlenmesi

Kurumsal Etkinlik Örnekleri | En Keyifli Kurumsal Etkinlik Fikirleri

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-etkinlikler
Kurumsal Etkinlik

Kurumsal etkinlik örnekleri genel başlık altında şu şekilde sıralanabilir:

1- Şirket Organizasyonu Şirket Aktiviteleri

Şirket aktiviteleri ile piknik, kokteyl, yemekli toplantılar gibi aktiviteler eşliğinde şirket çalışanlarının motivasyon ve morallerini yükseltmek amaçlanır. Bu sayede çalışanlar arasında ki iletişim de güçlendirilmiş olur.

2- Kurumsal Etkinlikler ve Fuar Çalışmaları

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-etkinlikler

Fuarlar, özellikle kurumsal firmalar için oldukça önemli olan fuar organizasyonları, şirketin kendini tanıtması ve ziyaretçileri üzerinde etkili bir izlenim bırakması açısından önemlidir. Fuarlar da birçok firma boy göstermektedir bu sebeple özellikle yeni kurulan firmaların sektörde tanınması açısından önem arz etmektedir. Kurumsal organizasyon yapılan alanın düzenlenmesi ve süslenmesi, ziyaretçilerle ilgilenen çalışanlar ve ikramlar profesyonel bir şekilde yapılmalıdır.

3- Toplantı

Toplantılar, firmaların marka ve ürün tanıtımı için yapılan organizasyonlardır. Etkinliğe katılan misafirlerle etkili iletişim kurmak oldukça önemlidir, ayrıca ortam ve ikramların da misafirler üzerinde olumlu izlenimler bırakacağı unutulmamalıdır.  Toplantı ortamı motive edici ve toplantının amacına uygun olarak dizayn edilmelidir. Bir organizasyon firması aracılığı ile profesyonel ve dikkat çekici bir toplantı düzenlenebilir.

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-etkinlikler

4- Kongre ve Seminer

Kongre ve seminerler, bir konu ile ilgili bilgi vermek, bilgilerin müzakere edilmesi, doğru bilgi ve düşüncelerin ortaya çıkarılmasını amaçlayan bir organizasyon türüdür. Dernek, vakıf, üniversite, firma gibi kuruluşların tercih ettikleri organizasyon türlerinden biridir.

5- Konferans

Konferanslar, kalitede bir konferans organizasyonu için ses, video ve sunumlar dinleyicilere en iyi şekilde sunulmalı ve herhangi bir teknik arıza olmamalıdır.

6- Kurumsal Etkinlik Panelleri

Paneller, belirli bir konunun hakkında uzmanlar tarafından konunun her yönüyle ele alındığı, tartışıldığı ve akademik dilin hâkim olduğu etkinlik türüdür.

Kurumsal Etkinlik Firmaları

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-etkinlikler

Kurumsal etkinlik firmaları profesyonel ve alanın da uzman kişilerden oluşmaktadır ve organizasyon yapmayı düşünen firma ve kurumlar için kaliteli hizmet vermektedir. Her organizasyon firmasının elbette kendine has bir tarzı vardır. Bu sebeple yapmayı planladığınız etkinlik için en ideal organizasyon firmasını tercih etmelisiniz. Firmaların internet sitesi üzerinden yaptıkları etkinlik örneklerini incelemeli ve birebir firma ile planlarınız hakkında görüşmelisiniz. Yapılacak organizasyon firmanın ya da şirketin duruşunu ve saygınlığını ortaya koyacağından bu konu da mutlaka uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Kurumsal Etkinlik Organizasyon

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-etkinlikler

Kurumsal etkinlik organizasyonları firmaların kendi misyonlarını, prestijlerini ve kurumsallıklarını da ifade ettiğinden, üzerinde özenle durulması gereken bir konudur. Kurumsal etkinlik organizasyonları iyi bir planlama ve iş yönetimi ile yapılması gerekmektedir. Bu sebeple organizasyonun uzman ellere teslim edilmesi oldukça önem arz etmektedir.

Fuar, toplantı, kongre, temel atma ve şirket organizasyonları gibi birçok organizasyon yapılmaktadır. Organizasyon düzenlenirken süslemeler, ikramlar, yapılacak etkinlikler ve çalışanlar özenle seçilmelidir. Şirketinizin itibarı ve herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için alanın da uzman ve profesyonel etkinlik organizasyoncuları ile çalışılmalıdır.

Kurumsal İletişim Etkinlikleri

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-etkinlikler

Kurumsal iletişim, kurumu aktif hale getirmek, firmanın verimliliğini arttırmak için çok önemlidir. Ayrıca kurum içinde ve kurum dışında firmayı belirli bir noktaya getirmek için etkili bir politikadır. Kurum ile ilgili fikirleri olumlu yönde etkilemek ya da değiştirmek için yapılan her türlü çalışmalar kurumsal iletişim etkinlikleri sayılabilir. Kurumsal iletişim sayesinde firma içindeki çalışanların bağları güçlenirken, firma dışında kurumun tanıtımı ve güçlenmesi sağlanır.

Kurumsal Etkinlik Mekânları

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-etkinlikler

Kurumsal etkinlik mekânları seçilirken yapılacak etkinliklerin amacı ve türüne göre belirlenmesi gerekmektedir. Etkinlik mekânları genellikle şu şekildedir:

 • Otellerin balo salonları,
 • Etkinlik mekânları,
 • Tarihi mekânlar,
 • Şirket balo ya da toplantı salonları,
 • Cafe, restoran,
 • Orman, kumsal, havuz başı gibi doğal ve açık hava mekânları
 • Tekneler.