Günümüzde artık her şirketin kurumsal müşteri temsilcisi bulunmaktadır. Şirketlerin kolayca müşterileri ile iletişim kurmasını sağlayan güzel bir hizmet alanıdır. Daha çok genç kişilerin çalıştığı bu iş alanında iş bulma imkanı kolaydır.

Peki, CRM uzmanı ne iş yapar? Müşteri ilişkilerinin yönetilmesinde, sistemin kuruluş amacına uygun sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlar. Şirketlerin müşterilerle iletişim ve şirkete olan sadakati konusunda bilgilerin elde edilmesini sağlar.

Şirketler bu iki iş alanına çok ihtiyaç duyar. Çünkü bir tanesi saha öncesi tüm yapılacakları analiz eder ve sunar. Diğer iş alanı ise sahada istenen amaçları gerçekleştirir.

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-musteri-temsilcisi-nedir

Özellikle organizasyon firmaları ile kurumsal şirketler arasında etkinliğe dair gerekli düzenin ve kayıtların sağlanması açısından önemli bir yere sahiptir. Kurumsal müşteri temsilcisi çalıştığı kurumu en iyi şekilde temsil etmeli ve müşteriye hitap konusunda markanın samimiyetini en iyi şekilde yansıtmalı.

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-musteri-temsilcisi-nedir

Gerçek bir CRM kalitesi, şirketin müşteriye görünen ve tanıtılan yüzü olacağı için müşteri temsilcisinin görevini hakkı ile yapması ve işini sevmesi önemlidir. Kurumsal firmaların müşteri temsilcisi ile olan iletişimi hizmet veren organizasyon firması ile arasında köprü mahiyetinde olacaktır.

Kurumsal Müşteri Temsilcisi Hakkında Merak Edilenler Listesi!

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-musteri-temsilcisi-nedir

Kurumsal müşteri temsilci ve CRM uzmanı ne iş yapar dediğimizde şirketlere büyük kolaylık sağlayıp, müşterileri ile iletişim konusunda her şeyi yaparlar.

Günümüzde tüm şirketler bu iş alanları ile hem karlarını artıyor hem de vizyonlarını sürekli ileri boyutlara taşıyor. Özellikle CRM uzmanları şirketlerin ve müşteri temsilcilerinin işini çokça kolaylaştırmaktadır.

Peki, müşteri temsilcisi nedir, ne iş yapar hangi iş alanlarında çokça tercih edilir maaşları nasıldır inceleyelim.

1- Müşteri Temsilcisi Nedir?

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-musteri-temsilcisi-nedir

Müşterilerin şirketlerle olan tüm irtibatını sağlayan ve şirkete ait ürün ya da hizmetleri detaylı olarak müşterilere aktarır. Bunun yanında müşteri şikayetlerini ele alır ve en kısa zamanda çözmeye çalışır.

Kurumsal müşteri temsilcisi olabilmek için iyi bir iletişim diline sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca müşterilerle iletişim de sabırlı olmaları da kişilik özellikleri arasında olmalıdır. Çünkü gün için birçok müşteri ile iletişim kurulacağı için sabra ihtiyaç çoğunluk bulunuyor.

2- Müşteri Temsilcisi Ne Is Yapar?

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-musteri-temsilcisi-nedir

Müşteri temsilcisi CRM uzmanı ile ortaklaşa çalışır ve aynı amaca hizmet ederler. Özellikle şikayet konularında CRM uzmanının talimatlarını dinleyerek uygun bir dille yaklaşmak çok önemlidir.

Peki, müşteri temsilcisi tam anlamı ile ne iş yapar?

  • Müşteri etkileşiminin ve yapılacak olan işlemlerin kaydını tutar.
  • Müşterilere telefon yoluyla ya da diğer iletişim kanallarıyla ürünler ya da hizmetler hakkında detaylı bilgi verir.
  • Müşterilerin memnuniyetini sağlar.
  • Müşteri gereksinimlerini belirler ve değerlendirir.
  • Müşterilerin memnun kalması için gerekli raporları tutar.
  • Ürün ve hizmetlerin satışını kolaylaştırmak için fırsatlar oluşturur.
  • Müşteriler tarafından gelen iadeler için gerekli formları doldurur ve sürecin takibini başlatır.
  • Müşteri portföyü için gerekli çalışmaları yapar.
  • Kurum tarafından oluşturulan prosedürleri ve kuralları takip eder.

Yukarıda yer alan her şey kurumsal müşteri temsilcisi tarafından yapılacaklar arasında yer alır.

3- Müşteri Temsilcisi Maaş

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-musteri-temsilcisi-nedir

Müşteri temsilcilerinin maaşları kurumdan kuruma değişse de ortalama olarak belli bir ücret bulunmaktadır. Ayrıca şirketlerin büyüklüğü ve çalışma alanları kesinlikle maaş için önemli etmenler arasındadır.

En yüksek 3700 TL en düşük maaş için ise 2800 TL gibi ücretler kazanmak mümkündür. Özellikle yıllardır kurumsallaşmış şirketlerde bu ücretler biraz daha farklı rakamlara ulaşabilmektedir.

4- Bireysel Müşteri Ne Demek?

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-musteri-temsilcisi-nedir

İşletmeler için gerekli olan müşteri grupları olarak karşımıza çıkan bireysel müşteriler çoğunlukla şirketler için güzel kar sağlarlar. Bu müşteri grubuyla çalıştığınızda direkt olarak müşteriye ulaşabilirsiniz.

Kurumsal müşteri temsilcisi bu müşterilerle direkt olarak iletişim kurarak şirketlerin ürünlerini anlatır ve pazarlar. Şikayet, istek ve talepleri direkt olarak şirketlere bildirirler.

5- Tekstil Müşteri Temsilcisi Görev Tanımı

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-musteri-temsilcisi-nedir

Tekstil müşteri temsilcisi hakkında her türlü bilgiye sahip olan ve bu bilgilerle müşterilerden gelen dilek ve şikayetleri değerlendirir. Özellikle ürünleri tanıtan ve bu ürünlerin satışı için gereken çalışmaları yapar.

Bu müşteri temsilciliğinde kumaşlar ve hazır giyimde kalite kontrole kadar olan uygulamaları bilir. Müşterilerden gelen her şeyi bu özellikler doğrultusunda dinler analiz eder.

6- Kurumsal Müşteri Temsilcisi Turkcell

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-musteri-temsilcisi-nedir

Turkcell firmasında müşteri temsilciliği yapıyorsanız iletişim konusunda bir tık daha fazla sabra ihtiyacınız bulunmaktadır. Günümüzde neredeyse en fazla kurumsal müşteri temsilcisi Turkcell de bulunmaktadır.

Müşterilerin iletişim problemlerini dinlerken aynı zamanda onlar için en uygun iletişim paketlerini, ürünleri de tanıtır. Bu sayede kolayca ürünler satılabilir, kullanılan ürünler daha avantajlı şekilde kullanılabilir.

7- Müşteri Temsilcisi İş İlanları

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-musteri-temsilcisi-nedir

Müşteri temsilcisi olmak isteyenler için birçok iş ilanı bulunmaktadır. Kısa bir araştırma ile kolayca müşteri temsilcisi olabilirsiniz. Ayrıca iş ilanlarına bakarken kendi ilgi alanlarınıza göre müşteri temsilciliği seçerseniz zorlanmadan çalışabilirsiniz.

Günümüzde çok popüler olan bu iş alanında görev almak için kurumsal firmalarla iletişime geçebilir ve çalışmak için başvurabilirsiniz. Önemli nokta sizin müşteri temsilcisi olmak için gereken özelliklere sahip olup olmamanıza karar vermenizle başlıyor. Sonrasında kolayca iş ilanlarını değerlendirerek müşteri temsilcisi olabilirsiniz.

8- Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur?

kurumsal-organizasyonlar-kurumsal-musteri-temsilcisi-nedir

Kurumsal müşteri temsilcisi olmak için gereken özelliklerin bulunduğu herkes olabilir. Daha çok şirketler kendi istedikleri özellikleri iş ilanlarında zaten paylaştıkları için size uygun olanları seçerek işe başvurabilirsiniz.

Müşteri temsilcisi unvanını alan herkes müşterilerle iletişim kurma potansiyeline sahip, hem de patik çözümler üreten bir yapıya sahip olmalıdır.


Kurumsal müşteri temsilcileri ile organizasyonlarınız için en kaliteli çözümleri sunan FA Organizasyon kurumsal etkinler ile sizlerle!

Detaylı bilgi için hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr