Kurumsal şirketlerin müşterilerine özel sunum yapmak amacı ile yürüttükleri lansman çalışmaları oldukça önemlidir. Bu çalışmaların büyük titizlikle ilerlemesi müşteriye karşı misyon ve vizyonun en iyi şekilde yansıtılmasını sağlayacaktır.

 

Lansman Fransızca kökenli bir sözcüktür. Türkçe karşılığı sunmak, tanıtmak ve göstermek gibi anlamları içermektedir. Firmaların ürünlerini halka tanıtmak, pazara sunmak için yaptığı çalışmalara verilen isim olarak da bilinmektedir. Kelime manasına bakıldığında “lanse etmek” olarak da kullanımı mevcuttur.

 

Lansman Öncesi Hazırlık Süreci

Lansman öncesi hazırlık yapmak, süreci planlamak etkileyici bir sunum için önemlidir. Organizasyon için yapılacaklar listesi, tanıtımı yapılacak ürünün testi gibi durumlar kontrol edilip planlanmalıdır. Sunum öncesi hazırlık süreci planlaması şu şekilde yapılmalıdır.

  • Tanıtımı yapılacak ürün detaylı şekilde test edilmelidir.
  • Ürünün hitap ettiği hedef kitle belirlenmelidir.
  • Ürünün özelliklerini içeren basın metni hazırlanmalıdır.
  • Ürünün amacını belirten bir slogan belirlenmelidir.
  • Belirlenen slogan şirket çalışanları ile paylaşılmalıdır. Bu şekilde sloganın etkisi gözlemlenebilir.
  • Slogan hakkındaki eleştiriler ile slogana şekil verilmelidir.
  • Yapılacak sunum çalışmaları türü belirlenmelidir. Dijital ortamda mı yoksa bir organizasyonla mı lansman çalışmaları yapılacak karar verilmelidir.
  • Ulaşılmak istenen amaç kesin olarak belirlenmelidir.
  • Ürünün pazarlamasını yapacak şirket çalışanları ile ulaşılmak istenen amaç paylaşılmalıdır.

 

Lansman Sektörü

Her sektörün yaptığı, ortaya çıkardığı, ürettiği yenilikler vardır. Otomotiv sektörü yeni model bir araç üretir, inşaat sektörü yaşam alanı projesi çıkartır, teknoloji sektörü yeni nesil cihazlar icat eder. İşte buna benzer yeni veya geliştirilmiş ürünlerin tanıtılması gerekmektedir. Bu tanıtım işine lansman, tanıtım işini üstlenen sektöre de lansman sektörü denilmektedir.

 

 

Lansman sektörü profesyonel kişiler tarafınca oluşturulmuş bir alandır. Tanıtım ve reklam konusunda uzman ekipler ile çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda da halka sunulan ürün güvenilirlik ve bilinirlilik kazanmaktadır.

 

Birçok mecrada tanıtım yapma olanağı mevcuttur. Günümüzde özellikle sosyal medya aracılığı ile daha geniş kitlelere ulaşılabilmektedir. Yazılı tarzda tanıtımlar, görsel tarzda tanıtımlar veya video çekimi ile tanıtım yaparak pazara sunduğunuz ürünün bilinirliliğini sağlanabilmektedir. Firmalar veya kişiler bu pazarlama işini kendileri yapabildikleri gibi profesyonel anlamda destek de alabilmektedirler. Lansman çalışmaları konusunda uzman kişiler birçok proje tasarlayarak size ait ürünün tanınırlığı artırmaya çalışırlar. Lansman çalışmaları titizlikle yürütülmesi gereken bir süreçtir. Bu sürecin yönetimi uzman kişilerce sorunsuz şekilde ve en yüksek performans ile sağlanabilmektedir.

 

Lansman Çalışmaları Yapılmasının Faydaları

Lansman çalışmaları, firmaların satış oranını yükseltmek, ürünlerin tanıtımını yapmak için hazırlık sürecini belirtmektedir. Bu çalışmalarla birlikle lansmana özel fırsatlar sunularak halkın dikkati çekilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmaların halk içinde faydalı olduğu söyleyebilir. Çünkü firmalar lansmana özel kampanyalar yaparak fiyatlarda büyük oranda indirimler yapmaktadırlar.

 

Lansmana özel fiyat ve ödeme planları ile halkın ilgisi, tanıtımı yapılan ürüne çekilmektedir. Bu tarz davetlere basın kuruluşları çağırılarak hem ürünün sunumu yapılır hem de kampanyalar çok daha fazla kitleye iletilir. Ürün hakkında detaylı bilgiler, proje sorumlusu tarafından lansmana katılan kişilere aktarılır. Görsel sunumlar ve bilgilendirici konuşmalar ile ürün titizlikle tanıtılır. Tanıtım sonrası o güne veya firmanın belirlediği zaman aralığında lansmana özel olarak fiyatlar sunulur. Sunulan kampanyalar ve fırsatlar ile yeni ürünün pazara yüksek satışlar yaparak girmesi amaçlanır.

 

 

Etkili Lansman Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Etkili lansman çalışmaları ile piyasaya damga vuracak bir ürün girişi yapabilirsiniz. Etkili bir sunum yapabilmek için ürünün kime hitap ettiği, ne zaman, nerde ve nasıl piyasaya sürüleceği titizlikle analiz edilmelidir. 3N1K kuralı da diyebilirsiniz. Ürünü doğru hedef kitlesine, doğru zamanda, doğru yerde, doğru şekilde ulaştırarak piyasaya hızlı ve etkili bir giriş yapabilirsiniz.

 


Kurumsal etkinliklere yönelik çalışmalar yürüten FA Organizasyon; bayi toplantıları, kokteyl organizasyonları başta olmak üzere bir kuruluşun gerçekleştirebileceği her türlü sunum faaliyetine yönelik projeler üretmektedir.

Paydaşlarınızla bir araya geleceğiniz etkinlikler düzenlemek için hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr/