Tarihsel açıdan ele alındığında marka şehir, 1980’li yıllarda ortaya çıkan bir konu olarak göze çarpmaktadır. Şehirler gelirlerini artırmak ve cazibe merkezi olabilmek için önemli sektörlerde lider konum olmak veya o sektörleri güzelleştirmek amacıyla çalışmalar yapmaktadırlar. 1980’li yıllarda markalaşma konusunda bazı ülkelerin şehirleri başarılı adımlar gerçekleştirmiştir. Paris, Londra, Roma, Sydney, Tokyo, Venedik, Floransa gibi şehirlerin halen marka değerini koruduğunu söyleyebiliriz.

 

Son yıllarda ülkemizde de marka şehir olabilmek için yerel yönetimler hummalı bir çalışma sergilemektedirler. Her il kendine has özellikleri avantajlı şekilde kullanarak ön plana çıkmak ve gelirlerini artırmak istemektedir. Şehirlere olan ilginin, yatırımın ve insan akımının artmasını sağlamak amacıyla belli konularda marka olunmaya çalışılmaktadır.

 

 

Türkiye’nin Marka Şehirleri

Türkiye’nin marka şehirleri sırasında herkesin tahmin ettiği ve araştırmalar sonucunun da teyit ettiği gibi İstanbul ilk sırayı almaktadır. Bir araştırma firmasının Türkiye de gerçekleştirdiği araştırma sonucuna göre İstanbul 131,6 milyar dolar ile en değerli marka şehir unvanını almıştır. İstanbul; marka değeri en yüksek il olarak, çalışanlar ve yatırımcılar tarafından en çok ilgi gören şehir konumundadır. İstanbul birçok özelliği ile yerli ve yabancı herkesin ilgi odağı olmaktadır. Tarihi mekânları, jeopolitik konumu, ulaşım imkânları ve iş fırsatları ile her kişiye hitap etmektedir. İstanbul’un ardından sırası ile Türkiye’nin ilk 10 marka şehri aşağıdaki gibidir.

 

 

 1. İstanbul 131,6 milyar dolar
 2. Ankara 35,5 milyar dolar
 3. İzmir 24,2 milyar dolar
 4. Kocaeli 16,5 milyar dolar
 5. Bursa 15,7 milyar dolar
 6. Antalya 10,3 milyar dolar
 7. Konya 7,8 milyar dolar
 8. Gaziantep 7,2 milyar dolar
 9. Adana 7,2 milyar dolar
 10. Mersin 6,8 milyar dolar

 

Marka Şehir Yöneticilerinin Özellikleri

Marka şehir yöneticileri iyi birer gözlemci ve analizcidirler. İdarecisi oldukları şehrin analizini yaparak artı ve eksi yönlerini çıkartırlar. Bu sayede şehrin itibarını daha da artırmak için projeler geliştirerek çözümler üretirler. Dünya çapında marka olmaktan daha zoru markalaşmış bir ismin kalitesini korumak ve ileriye taşımaktır. Bu nedenle, bir dönemin değil her dönemin cazibe merkezi olunması için çalışmalar yapılmalıdır. 1980’li yıllar da marka şehir olan Paris’in günümüzde halen cazibe merkezi olmasının nedeni bu çalışmaları güzel yapmasıdır.

 

 

Markalaşmak için şehrin cazibe merkezi olması birinci önceliktir. Şehrin cazibe merkezi olabilmesi içinde insanların ilgisini çekecek faaliyetlerin tatmin edici olması gerekmektedir. Çalışanlar aradığı iş gücünü, yatırımcılar iş fırsatlarını, yaşayanlar huzur ve sosyalliği şehirlerde bulmak isterler. İşte tüm bu isteklere cevap verebilmek için idareciler projeler üretirler. Marka şehir yöneticileri tüm bu projelere vizyoner yaklaşmak ve planlı organizeler gerçekleştirmelidirler. Gerekli stratejileri başarılı şekilde yerine getiren yöneticilerin vasıfları aşağıda listelenmiştir:

 • Gözlemci
 • Analizci
 • Vizyoner
 • Organizatör
 • Yeni fikirlere açık
 • Farkındalık

Bu özellikler sayesinde yöneticiler, idarecisi olduğu şehrin marka değerinin artmasında büyük bir rol oynamaktadırlar. Gelirleri artırmakta ve yatırımcıların ilgisini çekmektedirler. Geliri artan şehirler çalışan ve yaşayan kişiler içinde elverişli bir ortam olmaktadır.

 


Şehirler için vizyon ve misyon oldukça önemlidir. Bu konuda marka şehir yöneticileri düzenlenen organizasyonlarda aynı kaliteyi yakalamak zorundadırlar. Halka daha iyi hitap edebilmek ve samimi bir iletişim kurabilmek için daima başarılı organizasyonlara imza atmak durumundadırlar. İşte bu konuda FA Organizasyon, marka şehirlere sunduğu kapsamlı festival organizasyonları, konser organizasyonları, kurumsal etkinlikleri ile A kalite hizmet vermeyi amaç edinmiştir. Maksadımız, marka şehirlere yakışır organizasyonlar ile şehrin ihtişamına uygun eğlence düzeyini yakalayarak şehre renk katmaktır.

Detaylı bilgi için hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr