PR çalışması bireysel veya kurumsal bazda bir olayın tanıtımını sağlayarak hedef kitleye duyurmak amacıyla ilgili kanallara ulaşılmasını içerir. Yapılan çalışmalar yoluyla insanların dikkati çekilerek projelere karşı ilgilerini arttırmak amaçlanmaktadır.

 

PR, İngilizce’de “public relations” kelimesinin ilk harflerinin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı olarak “halkla ilişkiler” olarak bilinmektedir. PR; kişi veya kurumların bilinirliliğini artırmak için, halkın iyi yönlü olarak algısına yön verdirme işidir. Kişi ve kurumların marka değerini yükseltmek için çeşitli kitle iletişim araçları kullanılarak, halkın dikkatini çekecek reklamlar yapılmaktadır. Bu reklamlar sayesinde markaların güvenilirliği, itibarı ve bilinilirliği artmaktadır.

 

PR Ajansı ve PR Uzmanları Ne İş Yapar?

PR ajansı ürün tanıtımı konusunda uzman desteği arayan firma ve kişilere hizmet vermektedir.  PR ajansları bünyesinde PR uzmanları bulundururlar. Yaptıkları ön hazırlıklar ile markanızı ön plana çıkartmak için çalışmalar yapar. PR uzmanlarının yaptığı çalışmalar şu şekildedir;

  • Marka veya kişilerin hikayesini çarpıcı şekilde anlatmak
  • Kriz yönetimi ile markaya karşı başlayan tepkileri yatıştırmak
  • Marka tanıtımı için makaleler yazarak yayınlamak
  • Etkinlik planlamaları yapmak
  • Medyalarla anlaşarak reklam yaptırmak

 

 

PR Çalışması Nasıl Yapılır?

PR için yapılan çalışmalar günümüz teknolojisi ile birlikte birçok platformda kolaylıkla yapılabilmektedir. Sosyal medya, gazete, dergi, televizyon, radyo gibi kitle iletişim araçları kullanılarak PR çalışmaları yapılmaktadır. Halk gözünde değeri yükseltilmek istenen, akıllarda yer edinmesi istenen, marka veya kişiler hakkında içerikler bu kanallar aracılığı ile halka aktarılmaktadır.

PR çalışması yapılırken önem verilmesi gereken 4 adım vardır. Bu 4 adım şu şekildedir;

 

PR Çalışması Yapılmasının Amacı

Atılacak ilk adım, PR amacının kesin ve net ifadeler ile belirlenmesidir. Amaçsız şekilde yapılan çalışmalarda markanın kime hitap edeceğinin ve nasıl tanıtılacağının planını oluşturmak zor olacaktır. Marka değerini artırmak, marka bilinirliliğini artırmak, tüketicinin ilgisini çekmek gibi amaçlar sıkça kullanılmaktadır.

 

Hedef Kitle

PR yapılmasının amacı belirlendikten sonra, kimlere hitap edileceği de önemli bir konudur. Ürünü ilgili kişilere tanıtmak ve ulaştırmak marka değerinin artması için çok önemlidir. Doğru kişiler belirlendikten sonrada doğru kişilere nerden ve nasıl ulaşılacağı bulunmalıdır. İletişim araçlarının, hedef kitlenin yoğunluk verdiği alanlarda kullanılması amaca net şekilde ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

 

İçerik Belirlenmesi

PR çalışması amacı ve hedef kitle belirlendikten sonra nokta atış yapabilmek için içerikler doğru seçilmelidir. İçerik belirlenirken odaklanmak çok önemlidir. Görsel ve metin odaklı bir içerik veya etkileşim getirecek içerikler hazırlanabilmektedir. Sosyal medya platformlarında veya yayın kuruluşlarında içerikler sunulabilmektedir. İçerikler, markanızın görsel olarak akıllarda kalması ve hakkında bilgi edinilmesi için en önemli adımlardır. Titizlikle çalışılması gereken bir konudur.

 

Paylaşım Platformu Belirlenmesi

İçeriklerinizin paylaşılacağı platformun belirlenmesi içeriklerin türüne göre değişebilmektedir. Platform belirlemesi ve içerik belirlemesi bu yönden iç içedir. PR çalışması yaparken hedef kitlenize ulaşabileceğiniz platformları belirlemek sonuca varmak için önemli bir konudur.

 

 

Dijital PR Nedir?

Dijital PR, internet ortamında kullanılan sosyal medyalar aracılığı ile marka tanıtımı yapma işlemidir. Dijital PR çalışması yapılması planlanan marka, kurum veya kişi hakkında sosyal mecralarda yazılı ve görsel içerikler paylaşılmaktadır. Hedef kitleye ulaşılabilecek bloglar, paylaşım siteleri, eğlence uygulamaları gibi her türlü dijital ortam araç olarak kullanılmaktadır. Dijital PR ile markanıza dair ilginin oranını anketler ile analiz edebilirsiniz. Reklamlar vererek marka değeri artırımı, satış artırımı, tanınırlık düzeyi artırma gibi sonuçlar elde edebilirsiniz.


Müzikal anlamda ihtiyaç duyacağınız PR çalışmaları FA Organizasyon’da! Sanatçı menajerlik çalışmamızla kişisel markanıza yön vermek için daha fazla beklemeyin…

Hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr/