Kurumsal organizasyonlarda sıklıkla karşımıza çıkan sempozyum nedir sorusu, katılım sağlanacak programın gidişatı için önemlidir. Peki sempozyum ve konferans farkı nedir?

Sempozyum, belirli bir konu hakkında, o konunun uzmanları tarafından bilginin verildiği bol katılımcının olduğu organizasyonlardır. Bu organizasyonlara bilgi şöleni adını da verebiliriz. Hem konuşmacıların hem de katılımcıların ortak bir amaçları vardır. Bu amaç; konuşacakları konunun açıklığa kavuşmasını sağlamaktır. Önemli konuların konuşulduğu bilgi şöleninde katılımcıların dikkatinin dağılmaması, huzurlu olması ve mekanın konsepte uygun olması önemli bir konudur.

Çünkü genel olarak bu buluşmalarda bilimsel ve akademik konular konuşulur. Akademik konuların konuşulduğu mekanlarda da odaklanmaya engel olacak faktörlerin olmaması gerekir. Bu sayede hem konuşmacılar hem de katılımcılar dikkat problemi yaşamadan sağlıklı bir oturum gerçekleştirmiş olurlar. Konuşmaya uygun ortamın hazırlanması bu nedenle önemli bir iştir ve tecrübeli kişiler tarafından organize edilmesi gerekir.

Sempozyum Nedir? Sempozyum Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konuşulacak konuya, katılımcı sayısına ve süreye göre oturumun bölümleri önceden planlanmalı ve o plan üzerin ilerlenmelidir. Planını ilk aşaması olarak konuşmanın yapılacağı mekanın seçilmesi gerekir. Mekan seçiminde katılımcı sayısı göz önüne alınmalıdır. Tabi bir de bunun için ayrılan bütçe önemlidir.

Mekanın seçiminden sonra konuşma yapılacak alanda oturma düzeni kesin olarak belirlenmelidir. Konuşmacılar rahat görülebilecek bir noktaya konumlandırılmalı ve ses kontrolleri yapılmalıdır. Teknik açıdan bir sıkıntı olmaması için tüm kontroller uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Konuşmanın gerçekleşeceği gün ve saatte ev sahipleri olarak erkenden alanda olunması çok önemlidir. Hem son dakika çıkan eksiklikler giderilir hem de gelen misafirler karşılanarak yerleri gösterilir.

Davetliler yerlerine oturduktan sonra bir karşılama konuşması yapılarak ortamın hazırlanması gerekir. Bu hazırlanma kısmında sempozyum başkanı, konu hakkında ön bir bilgi verebilir. Daha sonra konuşmacılar takdim edilerek haklarında kısa bilgiler verilir ve kürsüye davet edilir.

Her bir konuşmacı hakkında kısa bilgiler vermek o konuşmacının dikkate alınması açısından önemlidir. Konuşmacının akademik kariyeri ve alanı hakkında bilgi sahibi olan dinleyiciler kendilerini o heyecanla daha iyi hazırlayacaklardır.

Sempozyum Nedir?
Sempozyum Nedir?

Ön bilgisi verilen konuşmacı kürsüye davet edildikten sonra kendisine belirli bir süre verilir. Bu süre içerisinde konuyla ilgili düşüncelerini, bilgilerini ve araştırmalarını sunar. Her bir konuşmacı için belirli bir süre vardır. Bu süre dışına çıkmadan tüm konuşmacılara söz hakkı verilir. Konuşma sonunda ise bir soru cevap bölümü organize edilir. Soru cevap bölümü için tüm konuşmacılar bir araya getirilir. Konuşmanın başkanı önceden belirlenmiş soruları konuşmacılara sorar ve tartışma havasında oturumu devam ettirir. Bu sorular oturum öncesi konuşmacılara bildirilmelidir.

Bu soru cevap kısmında dinleyicilere de söz hakkı verilebilir. Dinleyiciler sormak istediği soruyu yazılı veya sözlü şekilde başkana iletir ve başkan da konuşmacılara aktarır. Oturumuma katılan akademisyenler ve konuşmacılar hazırladıkları makaleleri daha sonra kamuoyu ile paylaşabilir.

Sempozyum Özellikleri Nelerdir?

Önemli konuların ele alındığı bu organizasyonun kendine has özellikleri mevcuttur. Bu özellikler onu diğer oturum türlerinden ayırmaktadır. Sahip olduğu özellikler şu şekildedir;

  • Oturumun amacı bilimsel konuları tartışmak üzeredir ve konu farklı yönlerden ele alınır.
  • Oturuma katılacak olan konuşmacılar akademik kariyeri olan ve uzman kişilerdir. Konuşulacak konu için önceden hazırlanırlar.
  • Farklı konuşmacılar farklı yönlerde konuyu anlatacağı için sempozyum bölümlere ve sürelere ayrılır.
  • Sohbet havasında bir oturum gerçekleşir ve kaynaklar yazılı olarak hazırlanır. Hazırlanan bu makale ve yazılar bilimsel çalışma olarak değer görürler.
  • Konuşmacılara 20 dakikaya kadar süre tanınır ve bu süre içerisinde konuşmasını tamamlaması istenir.
  • Konuşmayı yönetmesi için bir yönetici tayin edilir ve tüm oturum onun kontrolünde gerçekleşir.
  • Bilimsel konuların tartışıldığı oturum sonrası hem konuşmalar hem de makaleler basılı şekilde kamuoyu ile paylaşılır.

Sempozyum Panel Farkı Nelerdir?

Sempozyumun panel ve açıkoturumdan farkı nedir sorusu sıklıkla merak edilmektedir. Çünkü bu oturumlar işleyiş olarak birbirlerine benzerler. Ama her birinin kendine özgü özellikleri ve diğerlerinden ayıran farkları bulunur. Bu küçül farklar sayesinde oturumun türünün hangisi olduğuna karar verebiliriz.

Bilgi şöleni denilen bu oturum, panel ve açık oturuma göre çok daha yoğun bir şekilde bilgi ile yoğrulmaktadır. Oturuma katılan konuşmacılar bir bilimsel konu hakkında sonuca varmaya bir çıkarım yapmaya çalışırlar. Yani belirli bir konuda bilimsel bir bilgi verilmeye odaklanılır. Her katılımcı konunun farklı yönünü ele alır ve katılımcılara aktarır.

Panel ve açıkoturumda genel itibariyle bir tartışma havası hakimdir. Fakat bilgi şöleni böyle bir ortam için müsait değildir. Tartışma ortamı yerine bilgi verme ön plandadır. Zaten katılımcılar da özel davetlerle oturuma gelirler ve konuya bir şekilde hakim kişilerdir. Organizasyona katılan herkesin amacı bilgilerini paylaşmak ve yeni bir şeyler öğrenmektir.

 


Sempozyum örnekleri ve diğer kurumsal etkinlikler kapsamında FA Organizasyon birçok başarılı çalışmaya imza atmıştır. Siz de FA Organizasyon ile tanışarak sempozyum hazırlıkları konusunda profesyonel yardım alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr