Son dönemlerin en çok kullanılan stratejik değerlendirmelerinin başında SMART analizi gelmektedir. Bu analiz ile iş ve çalışan performansı, hedefe ulaşma kriter değerlendirmesi çok daha pratik şekilde yapılabilmektedir.

İşinizle ilgili her defasında yeni hedef belirleseniz de sonunu getiremediğiniz durumlar olmuştur. İşinizde hangi performans çalışmalarının yapıldığını, hangi yöntemlere geri dönüş olduğunu tespit etmek gerekir. Bu amaçla yapılan smart analiz çalışması işletmeler açısından önem arz etmektedir.

SMART Analizi Nedir?

kurumsal-organizasyonlar-smart-analizi-nedir

SMART analiz ifadesindeki “smart” kelimesi, beş tane İngilizce kelimenin baş harflerinin yazılmasıyla oluşturulmuş bir kısaltmadır. Cümle içerisinde “smart” İngilizcede “zeki” anlamında kullanılmaktadır.

 

SMART Analizi Açılımı Nedir? 

kurumsal-organizasyonlar-smart-analizi-nedir

Bir işe ya da projeye kalkışmadan önce bir plan yapılmalıdır. Bu planı rastgele yapmak yerine çeşitli yöntemler izlenmelidir.

Smart ifadesini oluşturan beş kelime şu şekildedir:

  • Specific kelimesi, belli manasına gelmektedir.
  • Measurable kelimesi, ölçülebilir manasına gelmektedir.
  • Achievable kelimesi, başarılabilir manasına gelmektedir.
  • Relevant kelimesi, alakalı manasına gelmektedir.
  • Time-bound kelimesi, sınırlı zamanda yapılabilen manasına gelmektedir.

 

SMART Analizi Nasıl Yapılır? Smart Analiz Örnekleri Nelerdir?

kurumsal-organizasyonlar-smart-analizi-nedir

Her harfe tekamül eden kelimeye yönelik şirket analizi yapılarak adımlar tek tek incelenmelidir.

 

1- Specific (Belirli)

kurumsal-organizasyonlar-smart-analizi-nedir

Ulaşılmak istenen hedef ortaya belirli bir şekilde koyulmalıdır. Genel ifadelerin yerini, özel ifadeler almalıdır. Ulaşılmak istenen hedefin ne olduğu kesin bir dille ifade edilmelidir. Bunun yanı sıra, neden önemli olduğu ve hangi kaynaklara ihtiyaç duyulduğu belirlenmelidir.

Örneğin, bir firmanın kar marjını arttırmayı hedeflemesi genel bir düşüncedir. Hedefi belirli bir hale getirmek için rakamsal ifadelerle nicelik kazandırmak gereklidir.

 

2- Measurable (Ölçülebilir)

kurumsal-organizasyonlar-smart-analizi-nedir

Ulaşılmak istenen hedefe ulaşıp ulaşamadığımızı ya da ulaşmak için daha ne kadar zaman veya emek harcayacağımızı her an bilmek için koyulan hedef ölçülebilir olmalıdır.

Örneğin, işimizi büyütmek gibi genel bir hedefimiz olmamalıdır. Bir yıl içinde her 3 ay içinde ölçülebilir bir büyüme oranı belirlemek, işimizi ileri bir boyuta taşımak açısından yararlı olmaktadır.

 

3- Achievable (Başarılabilir)

kurumsal-organizasyonlar-smart-analizi-nedir

Smart analizi yaparken hedefimizde olması gereken başka bir özellik ise başarılabilir olmasıdır. Elimizdeki imkânlarla ulaşabileceğimiz gerçekçi bir hedef olmalıdır.

Örneğin; bir kuruluşun 5 aylık cirosunu 1 ayda elde etmesi zordur. Çalışan kanaatlerini de göz önünde bulundurarak firmanın başarabileceği hedefler ortaya konmalıdır. Ütopik düşüncelerden kaçınılmalıdır.

 

4- Relevant (Alakalı)

kurumsal-organizasyonlar-smart-analizi-nedir

Hedefleri belirlerken ana amaca uygun hedefler belirlenmelidir. Deyim yerindeyse boşa kürek çekilmemelidir.

Örneğin, bir şirket ticaretini Çin ile yapıyorken ve başka bir sahaya girmeyi düşünmüyorken, personellerine İspanyolca öğretmeye çalışması hedefleriyle alakasız olmaktadır.

 

5- Time-Bound (Sınırlı Zaman)

kurumsal-organizasyonlar-smart-analizi-nedir
Smart Analizi

Hedefler belirlenirken belli bir zaman sınırı koyulmalıdır. Eğer zaman sınır koyulmazsa hedefe ulaşmak için doğru bir planlama yapılamamaktadır. Örneğin, satış hedefinin 1 yıla yayılarak genel olarak incelenmesi basit bir yönetim şekli olur. Gelir – gider dengesini sağlamak amacıyla rakamların aylık takip edilmesi gereklidir.

Markanızı, hedefleriniz ve çalışanlarınızın kanaatleri doğrultusunda başarılı bir rotaya doğru yönlendirmek için en doğru SMART analiz örneği tercih edebilirsiniz…

 


İş verimliliğinizi artırmayı hedefliyorsanız, kurumsal organizasyon noktasında FA Organizasyon ile iş birliği yürütebilirsiniz!

Detaylar için arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr/