Son yıllarda sektörlere damgasını vuran start up projeler, yakaladıkları başarı ile adından söz ettirmektedir. Peki startup nedir?

kurumsal-organizasyonlar_startup-nedir-nasil-yapilir

Start up ne demek? Start up projeler hangi özelliklere sahiptir? Start up proje bir girişim örneği midir? Girişimcilik ile arasındaki farklar nedir? Aslında bütün bu sorular kendi işini kurmak isteyen ve nasıl başarılı olurum sorusunu kendisine sıklıkla soran kişilerin ilgi odağıdır. Peki, iş hayatına sıfırdan bir proje ile atılarak kendi markasını oluşturmak isteyen genç girişimciler için startup kurma rehberi nasıl hazırlanır?

İşte tüm detayları ile start up projeler:

 

Startup Ne Demek? Startup Hukuku Nasıl İşler?

kurumsal-organizasyonlar_startup-nedir-nasil-yapilir

Start up İngilizce kelime anlamı olarak başlangıç anlamına gelmektedir. Bu kelime iş dünyasında çokça duyulmaktadır. İş dünyasındaki anlamı kelime anlamından biraz daha farklıdır. Çünkü günümüzde dünyaca dev haline gelmiş şirketler bile hala bu kelime ile tanımlanmaktadır.

kurumsal-organizasyonlar_startup-nedir-nasil-yapilir

Aslında iş dünyasında bu kelime benzeri olmayan bir ürün geliştirip, onu insanların kullanımına sunmak için kurulan şirketleri tanımlamaktadır. Bu yüzden başlangıçta küçük şirket olan, günümüzde ise dünya şirketi sayılan Facebook, Twitter gibi şirketler hala start up olarak adlandırılmaktadır. Çünkü hâli hazırda hala farklı hizmetler geliştirmeye ve kullanıcılarına sunmaya çalışmaktadırlar.

kurumsal-organizasyonlar_startup-nedir-nasil-yapilir

İster küçük bir şirket olsun ister büyük bir şirket olsun bu tür şirketlerin ortak noktası büyümeye odaklanmalarıdır. Zamanla kurumsal organizasyon şemasına sahip olmaları için sarf ettikleri çaba maksimumdur. Mahallede bulunan yeni açılmış bir bakkal yeni başladığı için bu kelime ile adlandırılmamalıdır. Çünkü o bakkal kalmaya devam etmekten mutlu olmaktadır.

 

Startup İstanbul’ da En Çok Faaliyet Gösteren Projeler Arasında!

kurumsal-organizasyonlar_startup-nedir-nasil-yapilir

Bu şirketlerin bir başka ortak noktası ise bir boşluğu doldurarak sorun çözmektir. Örneğin, Uber şirketi bir sorun tespit etmiş daha sonra bu çözmek için girişimde bulunmuştur. Start up şirketlerinin ortak noktası bir sorunu çözmektir.

Bir başka ortak noktası ise geleneksel yöntemlerin dışına çıkmasıdır. Belki de başlangıç kelimesi bu şirketleri bu yönden daha iyi tanımlanmaktadır. İhtiyaçları geleneksel olan yöntem ile değil yeni bir başlangıçla farklı yöntemlerle çözmeye odaklanmasından kaynaklanmaktadır.

kurumsal-organizasyonlar_startup-nedir-nasil-yapilir

Bu girişimler ihtiyaçları anlık olarak çözmekten ziyade sürdürülebilir bir yöntem izlemektedirler. Getirdikleri yenilikleri çağın gerekliliklerine uyarak devamlı hale getirmeye çalışmaktadırlar.

kurumsal-organizasyonlar_startup-nedir-nasil-yapilir

İstanbul gibi metropol bir şehirde en çok ilgi odağı olacak projeler de ancak bu şekilde çağın gereklerini işinde profesyonelde uygulayan ve geliştiren şirketler olmaktadır.

 

Startup Proje ve Girişimcilik Farkı Nedir? Start Gelir Modelleri Nasıl Şekillenir?

kurumsal-organizasyonlar_startup-nedir-nasil-yapilir

Her girişim şirketlerini bu şekilde tanımlamak gerekmektedir. Bu ikisinin ilk farkı büyüme niyetidir. Her girişimde büyüme niyet bir miktar bulunsa da yeterli görünen bir sınır bulunmaktadır. Fakat start up şirketlerde büyüme sürekli istenen bir durumdur. Ayrıca bu şirketlerde her daim yenilik ön plandadır.

kurumsal-organizasyonlar_startup-nedir-nasil-yapilir

Aynı zamanda hızlı bir büyüme göstermek istemektedirler. Yeni kurulan bir şirket olarak ihtiyaçlara yönelik yeni çözümler bulmak istemektedirler. Bu çözümlerin de bir boşluğu doldurmasını istemektedirler. Bu boşluğun bir anda dolması doğal olarak talep artışıyla beraber şirketin büyümesini sağlamaktadır.

kurumsal-organizasyonlar_startup-nedir-nasil-yapilir

Bu ikisi arasında bir başka fark ise küçük başlangıç noktasındaki normal girişimlerin ne yaptığı aşikardır. Yeni ne alıp ne satacağı ya da hangi hizmeti vereceği üç aşağı beş yukarı bellidir. Buna karşılık start up diye adlandırılan şirketler tamamen yeni, kendi oluşturdukları sektörde olmaktadırlar. Karşılaşacakları riskleri dahi bilmemektedirler. Adeta bilemedikleri bir yolda yoğun sis altında son hız giden araba gibidirler. Her an ne ile hemhal olacaklarından haberleri bulunmamaktadır.

 

Türkiye’nin En İyi 5 Startup Projesi

kurumsal-organizasyonlar_startup-nedir-nasil-yapilir

Gelişen teknoloji ile birçok startup projesi de beraberinde gelmiştir. Devlet tarafından bu girişimlerin desteklenmesi ve yeni girişimlerin artışı projeleri çeşitlenmiştir. Türkiye’nin en iyi start up girişimleri yazısında bulunan start up projeleri birçok başarıya imza atmış yatırımcılar tarafından da desteklenmiştir. Girişimcilik dünyası için çok önemli olan, yeniliklerden üretkenliğe doğru start up projeleri, birçok yeni girişimciye örnek olacaktır.

Insider

Startup projeleri içinde en iyilerden olan Insider birçok marka tarafından kullanılmaktadır. Insider’in en büyük işlevi markaların ürün satışlarını yaptığı raporlamalar sayesinde arttırmaktır. Teknik anlatımıyla, Machine learning algoritmaları kullanılarak siteyi ziyaret eden müşterinin 7 gün içerisinde ürünü alma eğilimi hesaplanır. Yapılan hesaplamaların ardından raporlar bir ay incelenerek her gün yeni bir satın alma skoru belirlenir. Ülkemizde Fiat, Trendyol, Biletix, Carrefour gibi birçok büyük firma Insider projesiyle satışlarını büyük oranda arttırmıştır.

 

Paraşüt

Şirketlerin finansal operasyonlarına yardımcı olan girişimcilik örneği Paraşüt, en iyi start up’lardan biri haline gelmiştir. Şirketlerin mobil muhasebesi işlevi gören proje ile, fatura takibi, raporlama, gelir gider takibi, online tahsilat, e fatura gibi işlemler yerine getirilir. Birçok şirketin olmazsa olması haline gelen bu proje Insider ile yarışacak düzeye gelmiştir.

 

Onedio

Türkiye’nin ilk ve tek sosyal içerik platformu olan Onedio da bir start up örneğidir. 2012 yılında hayata geçen ve gün geçtikçe büyümeye devam eden proje, özellikle gençler tarafından ilgi odağı olmuştur. Türkiye’nin en iyi start up girişimleri arasında 3. Sırada yer alan proje ODTÜ Teknokent içerisinde yer alan kuluçka merkezlerinden çıkan başarı projelerden biridir.

 

İyzico

En net tabiri ile güvenli ödeme sistemi olan İyzico birçok alışveriş sitesinde karşılaşacağınız bir start up girişimidir. Kolay entegrasyonu ile sitelerde bulunan sistem sayesinde kolay ve güvenilir bir alışveriş imkânı sunulur.  Ülkemizde Sahibinden.com, Onedio, Zara, Moda Nisa ve daha birçok firma tarafından kullanılmaktadır.

Getir

Getir uygulaması Türkiye’ nin yerli sanal marketi. Evinizden çıkmadan yemekten market alışverişine herşeyi bu uygulama ile evinize getirmeniz mümkün.


Hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://www.faorganizasyon.com.tr